מדוע הרבה חושבים כי איסור ייצוא הגז מישראל הוא מוצדק?

הצעת החוק החדשה של חבר הכנסת דב חנין אוסרת על ייצוא הגז בישראל. אם לא הובטחה שמירה על כמויות הגז שיספיקו למדינת ישראל לפחות לחמישים השנים הקרובות, לכל צרכי המדינה כמו: חשמל, תעשייה ותחבורה. על הצעת החוק הזאת, חתומים הרבה חברי כנסת וביניהם דוד אזולאי, עמיר פרץ, יוחנן פלסנר, רחל אדטו, שלמה מולא, איתן כבל ועוד אחרים. הצעת החוק מחייבת את שר האנרגיה והמים לבצע הערכה של עתודות הגז הניתן להפקה ולשימוש במאגרי הגז שנמצאו במדינת ישראל. ד"ר אריה ונגר, שהוא ראש תחום אנרגיה ב"אדם טבע ודין", חושב שצריכה להיות חלוקה צודקת בין הדור הזה לדור הבא ובכך תתאפשר יתר וודאות בתכנון ופיתוח משק החשמל בישראל. ידוע, כי אורך החיים של תחנות גז הינו 50 שנה. שלבי התכנון של חמישים השנים הבאות, מחיבות את השימוש בכל התחומים באמצעות מאגרי הגז כמו חשמל, תחבורה ועוד.

יש להבטיח את צרכי המשק בישראל ולאסור את יצוא הגז

לפי דבריו של חבר הכנסת דב חנין, הטוען כי משאבי הגז במימי ישראל צריכים ואמורים לשמש את המשק הישראלי אבל, כבר היום הרווח של הגז, מובטח לטייקוני הגז ויש לאסור לאפשר להם את הרווחים מייצוא הגז. אין שום סיבה כי אזרחי ישראל ישלמו יותר כסף על  חשמל, או שנמשיך לייבא פחם יקר ומזהם כאשר ניתן בעצם להעביר את ייצור החשמל וגם את התעשייה בישראל לגז ישראלי שיהיה נקי  לאיכות הסביבה וזול יותר המנכ"ל של "אדם טבע ודין", עוה"ד עמית ברכה, אמר כי על מדינת ישראל חלה חוב מוסרית לדאוג שגם הדורות הבאים בארץ ייהנו ממאגרי הגז על מנת שיוכלו להפיק אנרגיה פחות מזהמת. הסחר בגז, מבלי לדאוג לרווחת אזרחי המדינה יפקיר את בריאותם של האזרחים. יש לשמור על האוצרות הטבעיים ששייכים קודם כל לציבור. יש קודם כל לחשוב על החיסכון באנרגיה.

מסקנות וועדת צמח שגויות

הרבה אזרחים עשויים לצאת להפגנה נגד ייצוא הגז מישראל. האזרחים אינם מבינים כיצד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מוביל את המדינה לעבר עתיד חסר היגיון שיכול רק לפגוע בכלכלה ובאזרחי המדינה.

דרור שטרום - המכון הישראלי לתכנון כלכלי