כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
נדל"ן, דיני מקרקעין

האם ישראלי שמכר נדל"ן במדינה זרה חייב בדיווח על מכירתם?

4/05/2008

אפיק ההשקעה בנדל"ן היה מאז ומעולם אפיק השקעה ראשון במעלה ביחס לאפיקי השקעה אחרים, בו בוחרים ישראלים להשקיע את כספם.

רכישת נדל"ן ומכירתו ברווח הנו מהלך עסקי נפוץ לא רק בארץ, אלא גם בעולם כולו. אין זה סוד, כי התשואה העיקרית מהשקעה זו באה לידי ביטוי במכירתו של הנדל"ן. מכאן עולה השאלה האם מכירת נדל"ן במדינה זרה מחייבת אתכם לדווח על כך לפקיד השומה בארץ? האם חלה עליכם חובת דיווח בגין האחזקה בנדל"ן טרם מכירתם?

ביום 1.1.2006 נכנס לתוקפו תיקון מספר 147 לפקודת מס ההכנסה אשר במסגרתו תוקן סעיף 91(ד) לפקודה הקובע, כי כאשר "נמכר נכס, יגיש המוכר לפקיד השומה, בתוך 30 ימים מיום המכירה, דוח בטופס שקבע המנהל". נכס מוגדר בסעיף 88 לפקודה כך: "כל רכוש, בין במקרקעין ובין מיטלטלין, וכן כל זכות או טובת הנאה ראויות או מוחזקות, והכל בין שהם בישראל ובין שהם מחוץ לישראל, למעט -  (4) זכויות במקרקעין וזכויות באיגוד כמשמעותם בחוק מס שבח מקרקעין, תשכ"ג - 1963, שעל מכירתם מוטל מס שבח או שהיה עשוי להיות מוטל מס  אילולא הפטור לפי החוק האמור;

חשוב לזכור, ההגדרה בחוק מיסוי מקרקעין מתייחסת אך ורק לקרקע הנמצאת בישראל ולפיכך נדל"ן הממוקם בחו"ל אינו נופל להגדרה הממעטת של נכס כאמור בסעיף 88 לפקודה, כך שסעיף 91(ד) לפקודה וחובות הדיווח הנגזרות ממנו חלות על ישראלי המחזיק נדל"ן במדינה זרה.

תושב ישראל המוכר נדל"ן הממוקם במדינה זרה, חייב להגיש לפקיד השומה בתוך 30 יום מיום המכירה, דו"ח המפרט את חישוב רווח ההון או הפסד ההון שהיה לו כתוצאה ממכירת המקרקעין בחו"ל וכן את חישוב המס בגין עסקה זו.

סעיף 91(ד) לפקודה מסמיך את פקיד השומה לדרוש דיווח ותשלום מקדמה למי שלא דיווח על מכירת הנכס האמור. היה ולאחר דרישה זו עדיין לא דיווחתם לפקיד השומה אודות מכירת הנדל"ן בחו"ל, יש לפקיד השומה סמכות שומה לקבוע את סכום התמורה, סכום המחיר המקורי ואת המקדמה על פי שיקול דעתו.

בנוסף לחובת הדיווח החלה עליכם בגין מכירת נדל"ן במדינה זרה נציין, כי בעקבות תיקון מס' 2 לתקנות מס הכנסה (פטור מהגשת דין וחשבון), התשנ"ח-1998, חלה עליכם חובה להגיש גם דין וחשבון שנתי בגין החזקת הנדל"ן בחו"ל (נדל"ן ששווים עולה על סך של 1,593,000 בשנת המס 2007). בשעתו דחה שר האוצר את תחולת התיקון, באופן שהוא לא יחול על דו"חות לשנת 1998. דחייה זו "נמשכה" על ידי שר האוצר מספר פעמים, עד לשנת המס 2003 ואילך. אולם משנת המס 2004 ואילך כן חלה חובה על יחיד תושב ישראל אשר מחזיק בחו"ל בנדל"ן להגיש דין וחשבון למס הכנסה בגין הכנסותיו מהנדל"ן.

רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´: 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´:  04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור
מאמרים נוספים
השקעות נדל"ן של ישראלים בסרביה באמצעות חברה הולנדית, 20/05/2008
המדריך המלא לרכישת דירה, 18/05/2008
תמ"א 38, 18/05/2008
טיפים לרוכש הדירה הממוצע בעקבות פרשת חפציבה, 15/05/2008
בימ"ש דחה טענת של אישה שיוכרו לה זכויות בבית מגורים, שנבנה במימון חמה ועל מקרקעין שבבעלותו, 13/05/2008
כיצד לקבל ליווי בנקאי לפרויקטים של חיזוק והרחבת הבניין?, 12/05/2008
רוב המכשולים לתמ"א 38 לא הוסרו, 11/05/2008
האם ישראלי שמכר נדל"ן במדינה זרה חייב בדיווח על מכירתם?, 4/05/2008
15.5% הנחה ברכישת דירה, 7/04/2008
אגודה שתופית תשלם למינהל מקרקעי ישראל דמי חכירה עקב החזקת שטחים, 6/04/2008
[1-5]  Previous Page Next Page 

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.