כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
פנסיה

אפיקי חיסכון לפנסיה

 

ישנן דרכים רבות אשר ניתן לחסוך באמצעותן לגיל הפנסיה וחשוב מאוד שכל אדם בכל גיל יכיר את הדרכים הללו. כל מי שמגיע לגיל פנסיה רוצה לשמור על רמת החיים שהיתה לו כאשר עבד, וקשה מאוד לעשות זאת מבלי לחסוך מבעוד מועד. אך כיצד חוסכים? ניתן לחסוך במגוון דרכים - באמצעות תכניות חיסכון פשוטות בבנק, באמצעות קרנות פנסיה מגוונות, ביטוחי מנהלים וגם כמובן באמצעות קופות גמל. אך כיצד מחליטים באיזה אופן לחסוך? על כך נרחיב בכתבה הבאה.

 

קרנות פנסיה וביטוחי מנהלים

חיסכון באמצעות קרנות פנסיה וביטוחי מנהלים הפכו לפופולאריים מאד בשני העשורים האחרונים, בעיקר בקרב שכירים. כל שכיר המקבל מהמעסיק שלו קרן פנסיה או ביטוח מנהלים, למעשה מקבל כסף נוסף אשר נחסך לטווח ארוך. כמובן שגם העובד עצמו מפריש חלק מהחיסכון וכך הסכום שמצטבר לאחר עשרות שנים הוא גבוה למדי. קרנות פנסיה נחשבות לאפיק חיסכון משתלם במיוחד בעיקר בשל העלות הנמוכה שלהן. דמי הניהול של רוב קרנות הפנסיה הם לרוב נמוכים יותר מאשר של אפיקי חיסכון אחרים (למשל ביטוחי מנהלים) וזהו יתרון גדול. מנגד, החיסרון המרכזי הוא חוסר הוודאות. במקרה של קרנות פנסיה, יותר קשה להעריך כמה כסף יצטבר במהלך השנים וזאת ממגוון סיבות. לכן, מי שרוצה חיסכון זול אך עם רמת וודאות נמוכה (יחסית לאפיקים אחרים), האופציה של קרן פנסיה היא מושלמת עבורו. גם ביטוחי מנהלים הם פופולאריים מאוד. הם אמנם לרוב יקרים יותר, אך רמת הוודאות בהם היא גבוהה והם למעשה מהווים סוג של חוזה סגור בין החוסך לבין חברת הביטוח. גם חיסכון זה מהווה הטבה נהדרת לאנשים שכירים ובכל מקום עבודה חדש כדאי לבקש ביטוח מנהלים. כל עובד שכיר יכול לחסוך עד 7 אחוזים מהשכר שלו מדי חודש והמעביד יכול להוסיף 7.5 אחוזים נוספים לצורך תגמולי פנסיה וגם 8.33 אחוזים נוספים עבור פיצויי פיטורין.  יש לציין כי ברוב מקומות העבודה נהוג שהעובד מפריש 5 אחוזים והמעביד 5 אחוזים נוספים. רמת הוודאות היא גבוהה מאוד וניתן לחשב בקירוב כמה כסף יצטבר, אך העלות היא לרוב גבוהה יותר מאשר בקרנות הפנסיה. כל אחד צריך לבצע את מערכת השיקולים שלו ולהחליט מה יותר מתאים לו. חשוב לציין כי גם עצמאים יכולים לחסוך לפנסיה באמצעות שני האפיקים הללו, אך במקרה של עצמאים הם אלה שיפרישו את כל הסכום מדי חודש, ללא הצד של המעביד. עבור עצמאים קיים יתרון גדול חשוב - החסכונות הללו מזכים בהטבות מס משמעותיות.

 

אופציה נוספת - חיסכון באמצעות קופות גמל

מלבד ביטוחי מנהלים וקרנות פנסיה ישנה אופציה פופולארית נוספת הנקראת חיסכון באמצעות קופות גמל. אופציה זו היא פשוטה מאוד, וכל אדם, בין אם הוא עצמאי או שכיר, יכול לפתוח קופת גמל ולהתחיל לחסוך. אמנם אין את הצד של המעביד שחוסך, אך אם לא חוסכים עבורכם דרך העבודה בצורה שמספיקה לכם, תוכלו לחסוך גם באמצעות פתיחת קופות גמל. ישנם סוגים רבים של קופות גמל, חלקן סולידיות וחלקן מסוכנות יותר וכל אחד יכול לבחור את קופת הגמל שמתאימה לו. אופציה זו מתאימה במיוחד לאנשים שאין להם קרן פנסיה או ביטוח מנהלים או לכאלה שרוצים לחסוך באופן עצמאי בצורה גמישה בהתאם ליכולת שלהם. לחיסכון באמצעות קופות גמל יש יתרון חשוב - הטבות מס משמעותיות שמקבלים החוסכים. בכספים שתחסכו במהלך השנים (אותם ניתן למשוך רק בהתאם לחוק ולרוב רק בגיל הפנסיה), תוכלו להשתמש למגוון אפשרויות – טיולים בארץ ובחו"ל, לימודים, תחביבים, פתיחת עסק, סיוע בתשלום שכר הדירה ועוד. לכן, לכל מי שרוצה שליטה על החיסכון שלו לגיל הפנסיה - אופציה זו היא רלוונטית במיוחד.

 

יש להדגיש כי בכל דרך בה תבחרו לחסוך, כדאי מאוד לבצע סקר שוק מעמיק ומקיף מכיוון שהתחרות בתחום החיסכון לפנסיה היא גבוהה מאוד. כדאי מאוד להתייעץ עם מומחים באשר לאפשרויות שלכם על מנת שתבחרו באופציה הטובה ביותר עבורכם. חשוב להתחיל את החיסכון לפנסיה בגיל כמה שיותר צעיר על מנת שיצטבר לכם במהלך השנים מספיק כסף שיאפשר לכם לשמור על רמת החיים אליה הורגלתם.

הדפסשלח לחבר  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.